Ekonomi

Özgür Özel ismi CHP Grup Başkanlığı için öne çıkıyor

Partide seçimle ilgili değerlendirmeler yemin törenini takip eden hafta sonunda yapılacak. Cuma günü yapılması beklenen yemin töreninin hemen ardından CHP, Cumartesi günü küme başkan yardımcılarını seçecek. Engin Altay’ın yeni dönemde aday olmayacağı söylenirken, Engin Özkoç milletvekili olmadığı için cumhurbaşkanı yardımcılığını yapamayacak.

Özgür Özel’in ise yeni dönemde Kılıçdaroğlu milletvekili olmayacağı için CHP Küme Başkanı olması bekleniyor. Kalan 3 küme başkan yardımcısı için 8 adayın ismi konuşuluyor. Bu isimlerin başında Murat Buyruk, Ali Yetenekli Başarır, Mahmut Tanal, Zeynel Emre, Murat Bakan, Gökhan Günaydın, Ali Öztunç ve Bülent Tezcan yer alıyor.

Sözleşme ile ilgili hususlar değerlendiriliyor

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın aktardığı bilgiye göre, kongre sürecine ilişkin konuşan CHP’li kaynaklar, “Yapılan görüşmelerin ardından kongre ile ilgili konular değerlendirilecek” dedi. Seçimlerin değerlendirileceği MYK Perşembe günü, Parti Meclisi ise Cumartesi günü yapılacak. Parti içinde kongre ile ilgili farklı görüşler var. Bazıları yerel seçimlerden önce partinin tamamen yenilenmesi gerektiğini savunuyor.

Bir kanat Kılıçdaroğlu’nun devam etmesi gerektiğini ancak yanındaki takımın değişmesi gerektiğini öne sürüyor. Haziran ayında harika bir kongre süreci yaşanabileceği söylenirken, sürecin olağan şekilde işletilebileceği ve kongrenin Kasım veya Aralık aylarında toplanabileceği belirtiliyor. Ayrıca kongrede yerel seçimlerin ardından genel lider seçiminin kaldığı da tartışmaların ortasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu