Haber

8. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi (UGİK’24) üç bine yakın katılımcıyla gerçekleştirildi

Küreselleşen dünyada çağın gerektirdiği vizyoner iş ruhuna ve bakış açısına sahip gençler yetiştirme misyonuyla faaliyetlerine devam eden Genç MÜSİAD, birçok değerli iş adamını, girişimciyi ve karar vericiyi UGİK’24 ile buluşturdu.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Genç konut sahipliği desteğiyle bu yıl 8’incisi düzenlenen UGİK. “Küresel Uyum”ana temanın taşıyıcıları; “Basitlik”, “Uyum”Ve “Fırsat”Başlıklarıyla günümüz iş dünyasına değerli bir bakış açısı sundu.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Sürdürülebilir işletmeleri desteklemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz

UGİK’24’te konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Genç MÜSİAD’ın kuruluş dönemine değinerek, projenin Türkiye’de onbinlerce iş adamının katılımına olanak sağladığını söyledi.

Bolat, girişimciliğin erken yaşlarda başladığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Sizler Türkiye’nin girişimci ruhunu ve ekonomik dinamizmini temsil ediyorsunuz. 3G’de bir sloganım vardı: ‘Türkiye’nin Geleceği Eşittir Girişimcilerimiz ve Gençlerimiz.’ “Az önce stantlarını ziyaret ettiğimiz genç girişimcilerimizin ne kadar başarılı olduklarını görmek beni çok mutlu etti. Ticaret Bakanlığı olarak gençlerimizin ve girişimcilerimizin potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı ve uluslararası rekabet güçlerini artırmayı hedefleyerek sürdürülebilir işletmeleri desteklemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güçlü ihracat yapabilmek ve sürdürülebilir olabilmek açısından yenilikçiyiz.” “Bunu ancak yenilikçi, katma değeri yüksek, marka değeri yüksek ürünlerle başarabiliriz. 2002’de kilogram başına 0,55 dolar olan ihracatımız bugün 1,37 dolar, katma değeri ve marka değeri yüksek ürünlerle bunu daha da yukarılara taşıyabileceğiz.”

“Sizin için pazar artık sadece köyünüz, bölgeniz, ülkeniz değil ve yeterli olmayacak.”

UGiK gibi platformların gençlerin girişimciliği üzerindeki etkisine değinen Bolat, Türkiye ekonomisinin güçlenmesine yönelik her türlü çabada gençleri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

“Küresel Uyum”Tema çerçevesinde dikkat edilmesi gereken konulara değinen Bolat, şunları kaydetti: “Sizin için pazar artık sadece kendi köyünüz, kasabanız, ilçeniz, şehriniz, bölgeniz veya ülkeniz değil ve yeterli olmayacak. Kesinlikle dünyayı ve global pazarları hedeflemeniz gerekiyor. Hedeflemezseniz, rakipler Küresel pazar gelip sizi ülkenizde rekabet etmeye zorlayacak. Siz onların evine gitmezseniz, onlar sizindir.” kapınızı çalacak.”Sanki konuşuyordu.

Bakan Osman Aşkın Bak: Türkiye’nin geleceğine yatırım yapın

UGİK’24’ün açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yurtdışındaki eğitimi boyunca hem okuduğunu hem de çalıştığını anlatarak anılarını genç katılımcılarla paylaştı.

Bak, yurtdışındaki eğitiminde Türkiye’den aldığı bursların çok değerli olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde girişimci gençleri desteklemek amacıyla aile ve gençlik fonu kuruldu. Buradan gençlerimizin girişimciliğini destekleyecek çalışmalar yapılacak. Gençlik merkezlerimizde teknoloji atölyelerimiz var. Gençlerimiz fırsatları takip edenler orada yetişiyor. Yurt dışından döndüğümde yapay zeka konuşuyorduk. Artık yenilikler çok. Siz genç MÜSİAD üyelerine ve iş adamlarına özellikle şunu söylemek istiyorum; insanlığa, gençlere yatırım yapın, Okuyan çocuklar, mühendislere yatırım, üniversitedeki parlak gençler ve Türkiye’nin geleceği. İşte ben de örneklerden biriyim. Bana burs veren herkese çok teşekkür ederim. “Bu ülkede güzel şeyler oluyor. Türkiye Yüzyılında güzel şeyler olmaya devam edecek. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyümeye devam edeceğiz, Güçlü Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz. Gençlerimize güveniyoruz.”

Gençlik ve Spor Bakanı Bak, konuşmasının sonunda Gazze’de yaşananlara değinerek şunları söyledi: “Çocuklar uyurken susmalıyız, çocuklar ölürken ses çıkarmalıyız. Bu noktada MÜSİAD’a, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Gazze’deki soykırımı kınıyoruz. Davamız uğruna mücadeleye devam ediyoruz, Kudüs için çok şükür MÜSİAD’ımız var, çok şükür Türkiye’miz var.”İfadelerini kullandı.

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı: Genç MÜSİAD Yüzyıl Türkiye vizyonu doğrultusunda çalışıyor

Kongrenin açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, UGİK’in Türkiye vizyonunda yer alacak gençleri geleceğe hazırlamayı hedeflediğini söyledi.

Asmalı, Genç MÜSİAD’ın MÜSİAD’ın geleceğinin teminatı olduğunu belirtti. “Genç MÜSİAD, kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmalarla, etkinlikleriyle ve kapsamlı faaliyetleriyle her zaman vizyoner bir bakış açısına sahip olmuştur. Genç MÜSİAD’ın Türkiye Yüzyılı vizyonuyla başlattığı Ticari Diplomasi Çalıştayı takdire şayan bir proje olarak dikkatimizi çekiyor. Girişimcilik merkezi gibi çalışan Genç MÜSİAD’ımız, sektöre yeni ticari diplomasi uzmanları kazandırmak amacıyla insan sermayesine katkı sağlayacak kaliteli çalışmalar yürütüyor.”söz konusu.

Asmalı: “Filistin Kırmızı Çizgimizdir”

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, son dönemde MÜSİAD üyelerinin İsrail’le iş yaptığı yönündeki iddiaları açıkça yalanladı. Asmalı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son dönemde yaptığımız bu yardımları ve kampanyaları karalamaya yönelik çalışmalar yapılıyor. MÜSİAD üyelerini suçlayan çeşitli telaffuzlar ortaya çıkabiliyor. Bu iddiaların en ciddisi üyelerimizin 7 Ekim’den sonra İsrail devleti ile iş yaptıklarını iddia etmeleridir. Bu program vesilesiyle bir kez daha belirtmek isterim; Böyle bir durum söz konusu değildir. Oradaki ticaretin ikiye bölünmesi gerekiyor. Birincisi İsrail işgali altındaki bölgelerde ticaret yapan Arap Müslüman işadamlarıyla ticaret, ikincisi ise Siyonizm’i destekleyen Yahudilerle ticaret. Birinci kapsamda ticarete odaklanıyoruz; 7 milyona yakın Filistinli kardeşimizin temel ihtiyaçlara ulaşabilmesi için bunu yapmamızın hiçbir sakıncası olmadığını ifade ediyoruz. Ancak ikinci kapsama giren ticareti doğru bulmuyorum ve burada yapılmaması gerektiğini söylüyorum. Öte yandan ülkemizdeki samimi ve iyi niyetli gençlerimizi de Filistin davasına destek olmaya teşvik ediyor ve destekliyoruz. MÜSİAD olarak farklı sebeplerle odağı başka partilere yönelen gençlerimize sahip çıkacağız, değerlerimize hep birlikte sahip çıkacağız.

Genç MÜSİAD Lideri Cahit Erkaynak: UGİK 2024’teki temamız ‘Küresel Uyum’

UGİK ile iş dünyasındaki gençlerin gelecek vizyonunu aktardıklarını belirten Genç MÜSİAD Lideri Cahit Er Temel, kongrenin temasına değinerek şunları söyledi:

“Ülkemizden başlayarak tüm dünyayı saracak ve yayacak bir uyum yaratmamız gerekiyor. Bu ülkenin, tarihimizin bize verdiği manevi miras başta olmak üzere pek çok nimeti var. Ama gerçekte, muhtemelen en değerli şey, bu salonda bir temsilini gördüğümüz insan zenginliğimizdir. Yolumuz, her zaman MÜSİAD çınarının gölgesinde yaptığımız ticari faaliyetleri, ülkemizin hedefleriyle ufka bakarak arttırmaktır. Bugün büyük MÜSİAD Ailesi, ülkemizin gayri safi milli hasılasının neredeyse dörtte birini oluşturuyor. Uzay endüstrisi, yapay zeka ve ileri teknoloji tüm istikrarı değiştirdi, üstelik; “Özellikle bölgemizde kaynakların sürekli azaldığı, savaşların yeniden alevlendiği bir dönemdeyiz.”

“GM2 ile MÜSİAD’ın güçlü hinterlandını girişimcilere açıyoruz”

Cahit Er Temel, girişimcilere verdikleri değeri göstermek amacıyla bu kez derneğe dahil edilecek Genç MÜSİAD Girişimcilik Merkezi GM2’yi hayata geçirdiklerini belirtti. “Girişimcilik Merkezimizin amacı; MÜSİAD’ın sahip olduğu bilgi, sermaye ve bağlantılarla işletmelerin büyüyüp küreselleşmesi amaçlanıyor. En önemli misyonu MÜSİAD’ın güçlü hinterlandını girişimcilere açmak, işletmelerin cirolarını artırmak ve dünyaya açılmalarına destek olmaktır. Ekosistemdeki tüm paydaşlarla iletişim halinde olacak bu merkez, odaklandığı alan ve çalışma sistemiyle bir ilk olacak. Buradaki temel amacımız İstanbul’u dünyanın en değerli girişimcilik merkezlerinden biri haline getirmek” dedi.söz konusu.

”500 milyon dolardan fazla katkı sağladık!”

Genç MÜSİAD olarak kolektif girişimciliğin bayraktarları olduklarını kaydeden Erkaynak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Genç Ticaret Elçileri projesiyle ülkemizdeki uluslararası öğrencilere dış ticaret eğitimi vererek ve onları firmalarla buluşturarak bugüne kadar ülkemiz ihracatına 500 milyon doların üzerinde katkı sağladık. Gençler olarak bu bayrağı yapay olarak yükseltiyoruz. istihbarat, dijital analiz, siber güvenlik, akıllı tarım, katma değerli sanayi ve üretim, “Bunu Türkiye’ye ve diğer ülkelere ticaretimizle taşıyacağız. 30 yaş altı 38 milyondan fazla gencimizle çok değerli bir ülkeyiz. Dünya çapında 400 milyar liraya ulaşan bilgi teknolojileri ekonomisine bu yaş grubundaki gençlerin katılımı ülkemizi daha da ileriye taşıyacaktır. Bu nedenle asıl odak noktamız girişimciliktir.”

Mağsum Usta: “UGİK ile küreselleşen dünyanın yeni konseptlerine odaklanacağız”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Başkan Yardımcısı ve UGİK Yürütme Konseyi Lideri Mağsum Usta, UGİK’24’ün Türkiye’nin ikinci yüzyılının ilk genç iş insanları buluşması olduğunu vurgulayarak, küreselleşen dünyanın yeni kavramlarına odaklanacaklarını belirtti. bu kongre.

Kongrenin ana başlığı olarak seçilen “Küresel Uyum” temasıyla farklı niyetlerin ve farklı kültürlerin bir araya gelerek güçlü bir uyum oluşturmasının amaçlandığının altını çizdi.

Hep birlikte; Usta, Küresel Uyum ana temasının taşıyıcıları olarak, daha sürdürülebilir ve uyumlu olanı yaratma vizyonuyla, Sadelik, Uyum ve Fırsat olmak üzere 3 tema belirlediklerini söyledi. “Basitlik; Harmony, karmaşıklığın içinde sadeliği yakalamaya ve bunu iş süreçlerine yansıtmaya odaklanıyor; Değişimin yarattığı uyumsuzlukta uyum bulmaya odaklanırken, Fırsat küresel çapta kuralların değişmesinin yarattığı fırsatı görmek ve yakalamak için harekete geçebileceğimiz alanları netleştiriyor.”söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu, “Küresel Fırsatlar ve Kolektif Girişimcilik” Panelinde konuştu

Kongre kapsamında düzenlenen “Küresel Fırsatlar ve Kolektif Girişimcilik”Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, panelde yaptığı konuşmada, “Türkiye’ye son 20 yılda 260 milyar doların üzerinde yatırım geldi.” “Türkiye, 2002 öncesinde dünyadaki uluslararası doğrudan yatırım hareketinin yalnızca binde 2’sini çeken bir ülke iken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği döneminde dünya yatırımlarının yaklaşık yüzde 1’ini çeken bir ülke haline geldi.”söz konusu.

Türkiye’nin ikinci yüzyılda dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediğini belirten Dağlıoğlu, bu hedefe ulaşma kapsamında uluslararası doğrudan yatırımlar pastasından aldığı payı yüzde 1,5’e çıkarmak istediklerini anlattı.

Dağlıoğlu, dünyada sorun ve krizlerin arttığı bir dönemde Türkiye’nin geniş bir coğrafyada istikrar ve diplomasinin merkezi olmayı hedeflediğini belirtti.

UGİK’24 kapsamında iş dünyası temsilcileri bir araya geldi

Dünyanın dört bir yanından birçok uluslararası ismin katılımıyla gerçekleşen UGİK’24; Kamu ve özel sektörden üst düzey yöneticiler, girişimciler, yatırımcılar, iş dünyasının temsilcileri, akademi ve medyanın da aralarında bulunduğu çok sayıda paydaş ve üç bine yakın katılımcıyı bir araya getirdi.

Aynı zamanda kongrede; Enterprise Singapur Bölge Müdürü Yogeindran Thiayagarajah, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Lideri Engin Tuncer, Arzum Yönetim Kurulu Lideri Murat Kolbaşı, Altınay Teknoloji Yönetim Kurulu Lideri Hakan Altınay, Delta V Genel Müdürü Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu, Gürmen Grup Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Gür Solmaz, Baltaş Kümesi Kurucu Ortağı Prof. Dr. Acar Baltaş gibi değerli isimler bir araya geldi.

Kongrede, genç iş adamlarının ilham verici girişimlerinin ve başarı öykülerinin anlatıldığı “Yeni Nesil” panelinin konuşmacıları arasında; EasyCep CEO’su Mehmet Akif Özdemir ve BinBin Kurucu Ortağı Kadir Abdik hazır bulundu.

Fırsatları makro ölçekte gören, fark eden ve stratejilerini planlayanların görüşeceği “Sonraki Dönem” panelinde konuşmacı olarak; Robert Bosch VC Genel Müdürü Luis Llovera, Marvell Teknoloji Lideri Raghip Hussain, HepsiGlobal Genel Müdürü Emin İmer gibi isimler deneyimlerini paylaştı.

Kongre öğleden sonra açılışı yapılan GM2’nin Start-Up Lounge alanı ziyaretinin ardından sona erdi.

haber-hocalar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort